Wybór pokrycia dachowego

Wybór pokrycia dachowego

Porównując procesy wyboru poszczególnych materiałów budowlanych, rozważania nad zakupem odpowiednich pokryć dachowych wydają się zadaniem mało skomplikowanym. Dostępne na rynku produkty można bez trudu oglądać w sklepach lub oglądać bezpośrednio na dachu. Należy jednak pamiętać, że o wyborze pokrycia dachowego w dużej mierze decydują kwestie techniczne, związane z np. wagą wymarzonych dachówek. Na czym skupić się podczas podejmowania decyzji o zakupie pokryć dachowych? Czy istnieją zasady, którymi należy się kierować?

Nie wystarczy, aby pokrycie dachu było tyko estetyczne. Faktem jest, że atrakcyjne wizualnie produkty mogą stać się niemałą ozdobą domu. Dlatego też jednym z kryteriów, według którego warto dobierać wykończenie dachu, jest styl i charakter obiektu, umiejscowienie budynku oraz jego lokalizację geograficzną. Inna dachówka będzie pasować do domu nowoczesnego, a inna do klasycznego. W przypadku obiektów znajdujących się w cieniu drzew na blaszanym pokryciu mogą pojawić się mchy, a na dachach domów ulokowanych np. nad morzem szybciej dojdzie do korozji. Kiedy dom stoi w samym centrum miasta, zastosowanie naturalnego pokrycia, dla przykładu z wiórów osikowych, też nie jest najlepszym rozwiązaniem.
W chwili obecnej do wykańczania dachów wykorzystywane są najczęściej betonowe lub ceramiczne dachówki, blachodachówki, blachy oraz materiały bitumiczne, np. papa czy gont. Co ciekawe, stosowane od stuleci naturalne pokrycia w postaci gontu drewnianego czy strzechy są dziś przejawem niemałej ekstrawagancji.
Producenci materiałów budowlanych oferują szeroki wybór wyrobów będących pokryciami dachowymi. Do wyboru są m.in. nowoczesne dachówki ceramiczne. To bardzo trwałe i odporne produkty, które wytrzymają w dobrym stanie okres nawet stu lat. Dachówki są zwykle niewielkich rozmiarów, dzięki czemu świetnie sprawdzą się podczas wykańczania dachów o bardziej wyszukanych kształtach. Bardzo łatwo także wymieniać elementy, które uległy uszkodzeniu. Tego typu pokrycie nie nadaje się do każdego dachu. W tym przypadku warto już w trakcie projektowania domu wziąć pod uwagę ten typ wykończenia. Potrzeba do niego naprawdę solidnej konstrukcji, bo dachówki ceramiczne potrafią być bardzo ciężkie. Zaletą dachówek ceramicznych jest dźwiękoszczelność. Nieco bardziej ekonomiczną wersją dachówek ceramicznych są dachówki betonowe (cementowe). Nie są one tak trwałe, jak dachówki ceramiczne, ale estetycznie trzymają się podobnie wysoko.
Wśród inwestorów popularne są także blachodachówki. To nic innego jak blacha, która jest wytłoczona tak, by imitować efekt dachówki. Jest niemal dziesięciokrotnie lżejsza od produktów ceramicznych lub cementowych. Tego typu wyrób wykonany jest z aluminiowej lub stalowej warstwy stanowiącej rdzeń oraz wielu powłok ochronnych. Trwałość blachodachówki ocenia się na około 20 lat (do nawet 50 przy najlepszym zabezpieczeniu antykorozyjnym). Produkty są tanie, ale jednocześnie niezbyt trwałe.
W ostatnich sezonach dało się zauważyć, że wzrasta popularność blach płaskich. Nowoczesne projekty uwzględniają blachy płaskie łączone na rąbek nie tylko na dachach, ale też coraz częściej i na elewacjach. Wyroby są łatwe w cięciu, a pozostałe resztki mogą znaleźć zastosowanie w innych pracach wykończeniowych lub w obróbce. Nowoczesne blachy są wyrobami powlekanymi, podobnie jak tradycyjne blachodachówki. Do bardziej luksusowych można zaliczyć blachy tytanowo-cynkowe oraz miedziane. Do tego typu pokrycia niezbędne jest pełne deskowanie.
Do popularnych obecnie zaliczyć można również różnorakie materiały bitumiczne. Ich wspólnym mianownikiem jest zastosowanie bitumu, czyli masy asfaltowej. Materiały są szczelne i odpowiednio odporne na warunki atmosferyczne oraz starzenie. Ich niewątpliwą zaletą jest także łatwość montażu oraz stosunkowo niewielki ciężar. Do materiałów bitumicznych zaliczają się:
- papa - zbudowana z trzech warstw, w tym jednej nośnej. Wierzchnie powłoki chronią osnowę przed uszkodzeniami, promieniami słonecznymi oraz zbytnim nagrzewaniem. Układa się ją w kilku warstwach.
- gonty bitumiczne - cięte, kolorowe pasy papy, które estetyką imitują kształt gontu. Z łatwością można je ciąć, dostosowując kształty do indywidualnych potrzeb. Znajdują zastosowanie w wykańczaniu powierzchni o nietypowych formach. Decydując się na tego typu pokrycie należy zadbać także o sztywne deskowanie oraz podwójną warstwę papy. Ich trwałość szacuje się zwykle na okres 15 - 20 lat.
Czynnikiem decydującym o wyborze pokrycia dachowego powinna być szczelność. Im większy jest kąt nachylenia dachu, tym zwiększa się szybkość spływania wody, co może sprawiać, że pokrycie z czasem stanie się mniej szczelne. Warto mieć też na uwadze, że podkład nie musi być wyjątkowo szczelny, kiedy pokrycie jest odpowiedniej jakości. Zasada jest taka, że i mniej w pokryciu połączeń czy zespoleń, tym warstwa będzie bardziej szczelna. Przed podjęciem decyzji o zakupie odpowiednich pokryć dachowych, należy naprawdę dokładnie przeanalizować możliwości i produkty, jakie dostępne są na rynku budowlanym. Wykończenie dachu to niemała inwestycja, która ma zagwarantować komfortowe życie przez wiele lat. Nie warto więc oszczędzać, prawda?

Sprawdź koniecznie : http://www.wasiak.net/oferta/dachy.html

Opinie (0)

Zobacz firmy

Argonium Agencja Interaktywna Rzeszów

Goździkowa 14A/1
35-604 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Szyndak Monika Notariusz

Lisa-Kuli 18/13
35-025 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Klinika Dr Parda - Korekta nosa bezinwazyjnie

Gruszek i Jabłuszek 7
05-502 Piaseczno

Średnia Ocena

5/5
Catering Jarosław

Kruhel Pełkiński 72
37-500 Jarosław

Średnia Ocena

5/5
Mesologic Systems - Zabieg karboksyterapii

Wyszyńskiego 62
05-220 Zielonka

Średnia Ocena

5/5
Projektowanie wnętrz Oscar-dekoracje Małgorzata Zięba

Matejki 12
35-105 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły