Laminaty- gdzie znajdują zastosowanie?

Laminaty- gdzie znajdują zastosowanie?

Przemysł cały czas się rozwija i poszukuje coraz to nowocześniejszych tworzyw, dzięki którym możliwe byłoby usprawnienie procesów wytwórczych. Jednym z nich są laminaty. Wyroby z tego materiału otaczają nas w codziennym życiu. Laminaty to kompozyty z tworzyw sztucznych . Powstają dzięki połączeniu dwóch materiałów. Dzięki temu zyskują właściwości, które przydają się do stworzenia różnych produktów. Gdzie znajdują zastosowanie laminaty? Odpowiedź w artykule.

 

Laminaty - jak powstają i jakie mają właściwości?

Laminaty to materiały kompozytowe. Produkcja elementów z laminatów odbywa się warstwowo. Zaczyna się od zbrojenia, czyli materiału wzmacniającego, a zbrojenie wypełnia się lepiszczem. Warstwę uzupełniającą wytwarza się poprzez nasączanie żywicą kolejnych warstw nośnika, czyli specjalnego papieru. Kolejnym elementem jest papier dekoracyjny, który impregnuje się żywicą melaminową,. Na koniec całość jest ściskana i utwardzana. Laminaty mają dużo zalet i właściwości dzięki czemu znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Jedną z największych zalet laminatów jest odporność na środki chemiczne i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu wyroby z laminatów sprawdzają się w miejscach użyteczności publicznej. Laminaty są także łatwe do utrzymania w czystości i niewymagające specjalnej konserwacji. Wyroby z laminatów są także bezpieczne i trudnopalne.

 

Gdzie stosuje się wyroby z laminatów?

Ze względu na liczne zalety i właściwości laminatów materiały te znajdują wielorakie zastosowanie. Wykorzystuje się je w różnych dziedzinach przemysłu. Zwłaszcza w branży budowlanej, szklarskiej i meblarskiej. Do najczęściej spotykanych wyrobów z laminatu należą: panele podłogowe, blaty kuchenne, parapety, a nawet elewacje budynków. Laminaty powszechnie stosuje się także do produkcji okładzin ściennych czy mebli. Stosuje się je nawet przy budowie jachtów. Laminaty są wykorzystywane wszędzie. Właściwie w każdym domu, ale też bankach, urzędach,szkołach, sklepach tych małych i dużych, a nawet restauracjach można spotkać elementy wykonane z laminatów.

Opinie (0)

Zobacz firmy

Argonium Agencja Interaktywna Rzeszów

Goździkowa 14A/1
35-604 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Szyndak Monika Notariusz

Lisa-Kuli 18/13
35-025 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Klinika Dr Parda - Korekta nosa bezinwazyjnie

Gruszek i Jabłuszek 7
05-502 Piaseczno

Średnia Ocena

5/5
Catering Jarosław

Kruhel Pełkiński 72
37-500 Jarosław

Średnia Ocena

5/5
Mesologic Systems - Zabieg karboksyterapii

Wyszyńskiego 62
05-220 Zielonka

Średnia Ocena

5/5
Projektowanie wnętrz Oscar-dekoracje Małgorzata Zięba

Matejki 12
35-105 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły